Kontrola wykonania posadzki przemysłowej.

Nie pierwszy raz sprawdzaliśmy równość posadzki przemysłowej. Zanim pojawiła się technika skanowania laserowego na rynku taką kontrolę wykonywaliśmy metoda niwelacji geometrycznej. Początkowo używaliśmy niwelatora optycznego z odczytem na podziałkę milimetrową gdzie dokładność pomiaru była na poziomie +/- 0.5 mm. Po zakupie precyzyjnego niwelatora kodowego dokładność pojedynczego odczytu sięgała 0.01 mm. Dzięki temu mamy możliwość przeprowadzenia bardzo dokładnego pomiaru kontrolnego posadzki przemysłowej.

Jednak przy kontroli posadzki znaczenie ma nie tylko bardzo dokładny pomiar punktowy. Ważne jest z jaką rozdzielczością wykonywany jest pomiar – jaka jest wielkość oczka siatki niwelacyjnej. Siatka z oczkiem 2 x 2 metry dla średniej wielkości hali to często ponad 500 punktów pomiarowych, ale gdyby oczko siatki zmniejszyć do 1 x 1 metr ilość punktów które trzeb zmierzyć idzie w tysiące. Czas jaki trzeba poświęcić na pomiar zaczyna się od jednego dnia dla małych powierzchni kończąc na kilku dla posadzek dużych. Trzeba tu pamiętać, że w trakcie pomiaru jakiekolwiek inne prace powinny być wstrzymane by nie przeszkadzać geodetom w czasie pomiaru.

Na szczęście skanowanie laserowe pozwala nam na zagęszczenie siatki pomiarowej nawet do oczka 1 x 1 cm z zachowaniem milimetrowej dokładności. My dokonując pomiaru kontrolnego posadzki łączymy dwie technologie: niwelację precyzyjną, która daje bardzo dużą dokładność pomiaru oraz skanowanie laserowe posadzki dla zagęszczenia siatki pomiarowej oraz pokazania wypukleń i wklęśnięć posadzki w miejscach gdzie łata pomiarowa nie miała okazji stanąć. Pomiar wykonywany jest dwukrotnie, dwoma niezależnymi metodami dzięki czemu mamy kontrolę wykonywanych pomiarów.

W wyniku opracowania wyników pomiaru powstaje plan posadzki, na której znajduje się siatka niwelacyjna wraz z wynikami liczbowymi pochodzącymi z niwelacji precyzyjnej oraz mapa hipsometryczna, gdzie za pomocą palety barwnej jest wyrażona płaskość wykonania posadzki. Dzięki temu nawet bez analizy wartości liczbowych można od razu znaleźć miejsca posadzki gdzie występują jakieś nieprawidłowości.

By |2016-10-12T12:55:45+00:001 listopada, 2014|Przemysł, Skanowanie laserowe 3D|Możliwość komentowania Kontrola wykonania posadzki przemysłowej. została wyłączona